HomeČlánky › Řecko obecné informace

Řecko obecné informace

Řecko (oficiálně Řecká republika) leží na Peloponéském a části Balkánského poloostrova, patří pod něj kolem 2000 ostrovů – mezi nejznámější patří například Kréta, Korfu či Rhodos. Země sousedí s Albánií, Makedonií, Bulharskem a Tureckem. Rozloha republiky je 131 990 km2 a žije zde 10 787 960 obyvatel.
Řecko je jednou z nejhornatějších zemí v Evropě, mezi nejvýznamnější pohoří patří Pindos. Nejvyšší bod země se nachází na bájném pohoří Olymp, jedná se o vrchol Mytikas – 2917 m. Nížiny leží u toků hlavních řek. Stát má velmi členité pobřeží s délkou kolem 15 000 km.
Hlavním městem Řecka jsou Athény, žije zde 3,7 milionu obyvatel. Druhým nejvýznamnějším městem je Soluň s 0,8 miliony obyvatel, dále Patras či Iraklion.
Úředním jazykem je řečtina, někdy označována jako novořečtina. Jedná se o samostatnou vývojovou větev indoevropských jazyků. Řeckým písmem je alfabeta, z které vychází jak cyrilice, tak do jisté míry i latinka. Mezi nejpoužívanější cizí jazyky, kterými se lze v zemi domluvit, jsou angličtina a francouzština.
Zákonnou řeckou měnou je euro. To nahradilo v roce 2001 původní řecké platidlo – drachmu. Proměnit peníze z koruny na euro si můžete nechat v každé směnárně, v turisticky atraktivních městech by nemělo být problém nějakou najít. A pokud by takový problém nastal, další možností jsou hotely nebo letiště. Bez poplatků vám vymění peníze v bankách.
Více jak 95% populace tvoří Řekové, zbytek tvoří menšiny Turků, Romů, Poláků, Makedonců a Albánců. Problémem se stává zvyšující se počet ilegálních imigrantů.
Řekové jsou silně nábožensky založení, 95% obyvatel náleží k řecké pravoslavné církvi, zbytek tvoří muslimové nebo římští katolíci, protestanti a Židé.
Ke krátkodobému pobytu v Řecku stačí pouze občanský průkaz nebo cestovní pas. Pokud se ale v zemi hodláte zdržet déle než tři měsíce, je třeba získat povolení k pobytu. Žádost o povolení se podává na stanici cizinecké policie.

Napiš názor